Tuesday, June 19, 2007

עיקרי החדשות לחודש אוקטובר

עידכוני חדשות עיקריים
===========
31.10.2007: סוריה חתמה על הסכם להקמת בית-זיקוק במרכז סוריה בסכום של 2.6 מיליארד דולר עם ונצואלה, איראן ומלזיה.
=
31.10.2007: סוריה שלחה אזהרה לצרפת: "בחירתו של הנשיא הלבנוני צריכה להיות בהסכמה סורית". לעומת זאת, סעד אל-חרירי טען כי סוריה מתכננת להתנקש בראש ממשלת לבנון, סניורה, ובו עצמו על רקע התנגדותם לכל מעורבות סורית בלבנון.
=
29.10.2007: הרמטכ"ל הטורקי דחה את ביקורו בישראל. על יחסי טורקיה-ישראל ראו במאמר: "המוסד הישראלי והבזאר המזרח-תיכוני".
=
27.10.2007: שר-הביטחון הגרמני, פרנץ יוזף יונג, יחל ביום שני את סיורו במזרח-התיכון. השר יבקר בלבנון, באיחוד הנסיכויות הערביות (UAE), בירדן ובישראל.
=
26.10.2007: כפי שציינתי במאמרים אחדים בנוגע לתוכנית הגרעין הסורית, בעת האחרונה החלו להצטבר ידיעות והוכחות רבות שהתפרסמו בתקשורת הבינלאומית על התוכנית הסורית שהחלה בעזרת צפון-קוריאה ואיראן. על-פי התכנון הסורי (שנעשה בעזרת טכנולוגיה צפון-קוריאנית) הכור היה צריך להיות בהספק של 25 מגה-וואט שהיה ביכולתו לייצר מספיק פולוטוניום להרכבתה של פצצה גרעינית אחת בכל שנה. להלן הדו"ח המלא וצילומים שפורסמו בידי שני חוקרים אמריקאים (בפורמט PDF). כפי שציינתי בעבר, לאחרונה מתקיימת הערכה מחודשת בנוגע להעברת נשק כימי עיראקי לסוריה ערב הפלישה האמריקאית ב-2003. הפרטים בעברית על המתקן הסורי כפי שהתפרסמו באתר "Ynet". סוריה, בדומה לאיראן, פיזרה את המתקנים הבלתי-קונבנציונאלים שלה בעשרות אתרים ברחבי סוריה. מחוז דיר אל-זור מהווה מרכז פיתוח חשאי של סוריה גם בשל ריחוקו מהגבול עם ישראל. סביר להניח שבידי סוכנויות ביון אחדות יש צילומים מפורטים של האתר עצמו לפני שהופצץ בידי ישראל. הצילומים יישלפו בעת הצורך ככל שהמשטר הסורי ילך ויסתבך בהסבריו. לפי שעה, הדיפלומטיה הסורית נמצאת במבוכה עצומה, דבר העלול להשפיע על בכירים בסוריה המהרהרים הרהור שני בנוגע לתפקידם במסגרת המשטר העלווי הנוכחי. סוריה, כמו איראן וכמו חיזבאללה, נמצאת בצומת דרכים ולא מהסיבות הטובות. לא כך ציפו שלושת הגורמים הללו את מהלך האירועים לאחר מלחמת לבנון השניה. ישראל ממשיכה לנהוג בחוכמה הן לגבי החמאס בעזה, והן לגבי סוריה ואיראן.
=
25.10.2007: מזכ"ל האו"ם הוציא הודעה בה הוא קורא לסוריה ולאיראן להפסיק להתערב בנעשה בלבנון.
=
24.10.2007: למרות נסיונותיה של עיראק למנוע את הפעילות הצבאית הטורקית בתוך עיראק כנגד המחתרת הכורדית, נראה כי החל משעות הבוקר המוקדמות, כוחות טורקיים החלו לפעול צבאית נגד המורדים בתוך השטח הטריטוריאלי של האוטונומיה הכורדית העיראקית. על-פי ידיעות אחדות, הכוחות הטורקיים נכנסו לעומק של 10 ק"מ לתוך השטח הכורדי בעזרת כוחות קרקעיים שהסתייעו בכוח אווירי. עד כה נמסר כי עשרות אנשי המחתרת הכורדית, ה-PKK, נהרגו בקרבות עם כוחות הצבא הטורקי. אתמול, הציגה המחתרת הכורדית את החיילים הטורקיים שנפלו בשבי ימים אחדים לפני כן. בטורקיה נערכות היום הפגנות רבות בקריאה לממשלת טורקיה לפעול בתקיפות נגד המחתרת הכורדית.
=
24.10.2007: סוריה וירדן ישתפו פעולה בפיתוח מקורות מים. (העיתון אל-בעת' הסורי הודיע היום כי הפרוייקטים המשותפים בין שתי המדינות בוטלו לפי-שעה). ירדן היא אחת מ-10 המדינות העניות במים ברחבי העולם. סוריה החליטה לחלק תעודות זהות סוריות לתושבי הגולן. אמנסטי מפרסם דו"ח על החמאס והפתח. סין תמכור לאיראן מטוסי קרב המבוססים על טכנולוגיה ישראלית. עיראק לטורקיה: ננקוט צעדים נגד המורדים הכורדים. הפרלמנט הלבנוני דחה שוב את ההחלטה על בחירת הנשיא. מומחים אמריקאים בדקו צילומים של האזור שהופצץ על-ידי ישראל ב-6 בספטמבר 2007.
=
23.10.2007: להבין את ישראל באמת. עיתון יהודי אוסטרלי עושה את זה בצורה יוצאת מהכלל כפי שכתבתי על כך במאמר על האופוריה הסורית.
=
20.10.2007: חיזבאללה וסוריה הספיקו להביע מחאה (וגם חשש) בנוגע לדיווחים כי ארה"ב מתוכננת לחזק את שיתוף הפעולה האסטרטגי עם צבא לבנון.
=
19.10.2007: התפתחות מעניינית ביחסים האסטרטגיים בין ארה"ב לצבא לבנון. מקורות אחדים בלבנון ובארה"ב מסרו כי ארה"ב מתכננת להקים בסיס צבאי אמריקאי בצפון לבנון כתגובה אזורית לתכנוניה של רוסיה להקים בסיס צבאי בסוריה. אפשר שביקורו של סעד אל-חרירי בארה"ב נועד בין היתר לקדם את העניין הזה.
=
17.10.2007: ביקור אסד בטורקיה - לצד הדיווחים המדיניים שמקבל אסד לאור ביקורו של שר-החוץ הטורקי בישראל, מרבית הדיונים למעשה עוסקים בקידום פרוייקטים כלכליים בין שתי המדינות. בשנתיים האחרונות סוריה פועלת במרץ לשפר את כלכלתה כדי להפוך את סוריה למדינה תעשייתית ותיירותית, שכן בעוד שנים ספורות הפקת הנפט בסוריה תצטמצם באופן ניכר. על-פי פרסומים רשמיים בסוריה, טורקיה נהפכה בשנים האחרונות למשקיעה העיקרית בסוריה עם היקף של 150 מיליון דולר וכ-30 פרוייקטים משותפים. הסחר בין שתי המדינות עלה מ-257 מיליון דולר ב-1992, ל-635 מיליון דולר ב-2004. המשלחת הסורית כוללת גם את שר-החוץ הסורי, שר-הכלכלה וכן אישתו של בשאר, אסמה. על הכלכלה הסורית ראו מאמר נרחב באתר זה. על יחסי טורקיה וסוריה ראו במאמר שהתפרסם באתר זה ב-12 באוקטובר 2007.
=
16.10.2007: סגן-הנשיא העיראקי, טארק אל-האשימי, הגיע לטורקיה במטרה להפיג את המתיחות הצבאית בין טורקיה לעיראק על רקע התקפותיה של המחתרת הכורדית נגד הצבא הטורקי. טורקיה מאיימת כבר ימים אחדים שאם ההתקפות לא תפסקנה, היא לא תהסס לפלוש לכורדיסטאן העירקאית במטרה להגן על חייליה ותושביה.
=
16.10.2007: הנשיא הסורי, בשאר אל-אסד, הגיע לביקור מדיני בטורקיה. קרוב לוודאי שאסד יקבל דיווח מטורקיה על ביקורו של שר-החוץ הטורקי בישראל בשבוע שעבר. בראיון עיתונאי שנערך עמו לאחרונה, אסד הודה כי טורקיה מתווכת בין סוריה לישראל במטרה להפחית את המתיחות האזורית שנוצרה בעקבות התקיפה הישראלית מה-6 בספטמבר 2007, וכן לבחון אפיק כלשהו של משא-ומן בין שתי המדינות. על המטרות האמיתיות של סוריה ראו מאמר נוסף באתר זה.
=
16.10.2007: למרות העסקה עם ישראל, מצבו של נסראללה לא השתפר בהרבה. לפי כל הסימנים - כפי שציינתי מייד לאחר מלחמת לבנון השניה - נסראללה יבקש מישראל חסינות מלאה מכל התנקשות או ניסיון התנקשות לקראת העסקה השניה והגדולה עם ישראל בעניין רגב וגולדווסר. אם נסראללה ינאם היום, הוא ינסה לתקן את הרושם של נאומו האחרון שהיה האחד מהגרועים שנשא בימי חייו. בעסקה הנוכחית, ישראל נהגה בחוכמה רבה הראויה לציון.
=
15.10.2007: הושלמה העסקה בין ישראל ללבנון על חילופי גופות של אזרח ישראלי ושני מחבלי חיזבאללה. כמו כן, ישראל שחררה אסיר לבנוני חולה. כבר משעות הצהרים החלו הידיעות לזרום מלבנון בנוגע לעסקה. חיזבאללה מסר כי רק מחר בבוקר הארגון ימסור הודעה מסודרת בנוגע לעסקה. המשפחות הלבנוניות מפעילות לחץ על חיזבאללה לנהל משא-ומתן עם ישראל בנוגע לאסירים ולנעדרים. בכיר בחיזבאללה מסר למתווך הגרמני כי העסקה הנוכחית היא פתח לעסקה רחבה יותר שתכלול את שני החיילים הישראלים - רגב וגולדווסר. המתווך הגרמני הוא קצין מודיעין בכיר המוכר היטב לישראל וזוכה לאמונה. ככל הידוע, ראש שירותי הביון של גרמניה, ארנסט אורלאו, היה מעורב במגעים בין ישראל לחיזבאללה בנוגע לרגב וגולדווסר. עסקת חילופי הגופות נעשתה בברכתה של איראן תמורת תשלום גרמני, דהיינו שיחרורו של אסיר איראני הכלוא בגרמניה. האסיר האיראני שישוחרר, קאזם דראבי, הוא איש מודיעין איראני שהואשם ברצח של 4 מתנגדי משטר ממוצא כורדי. כל הפרסומים שהופיעו בימים האחרונים בעיתונות הערבית בנוגע לגורלם של החיילים הישראלים מקורם בהדלפות מכוונות מצד חיזבאללה, שמטרתה היתה לאותת למשפחות הלבנוניות כי ארגון חיזבאללה מפעיל לחץ על ישראל.
=
15.10.2007: השבועון האמריקאי לענייני הגנה "דיפנס ניוז" מסר כי בהסכמת ארה"ב, ישראל תספק לסין צילומים של לווייני ריגול. במסגרת העסקה, חברת אימג'-סאט המפעילה שני לווייני צילום תספק את הצילומים לסין. בלחץ ארה"ב (לחץ שנבע מיוהרה אמריקאית טיפוסית) ישראל הפסיקה כליל את שיתוף הפעולה הבטחוני שלה עם סין.
=
15.10.2007: הפטריארך המרוני של לבנון נע בין יאוש לתקווה בדברים שאמר בדרשתו השבועית. העיתון הלבנוני "דיילי סטאר" בשפה האנגלית מביא קומץ מדבריו.
=
14.10.2007: משלחת של בכירים מצפון קוריאה תגיע לביקור בסוריה בימים הקרובים. בחודש שעבר ערכה משלחת סורית ביקור תנחומים בצפון-קוריאה על רקע מותם של קוראנים אחדים בהפצצה הישראלית בדיר אל-זור ב-6 בספטמבר 2007.
העיתון "הניו יורק טיימס" פרסם הבוקר כי ישראל תקפה ב-6 בספטמבר 2007 כור גרעיני בבנייה. על תוכנית הגרעין הסורית ראו מאמר באתר זה מה-15 בספטמבר 2007.
=
13.10.2007: סעודיה אירחה את רפעת אל-אסד, אחיו של חאפז אל-אסד, הנחשב ליריב מר למשפחת אסד. זהו צעד הפגנתי של בית המלוכה הסעודי כלפי סוריה המעלה את המתח בין שתי המדינות. היחסים בין סעודיה לסוריה נותרו מתוחים מאוד מאז אוגוסט האחרון וזאת לאחר שסגן הנשיא הסורי, פארוק א-שרע, האשים את סעודיה בחתירה נגד האינטרס הערבי.
=
12.10.2007: ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, שלח מכתב למזכ"ל האו"ם ולליגה הערבית. במכתב היתה בקשה להגיש סיוע ללבנון על-מנת להפסיק את הברחות הנשק מסוריה לתחומה. המכתב נשלח על רקע רציחתו של חבר-הפרלמנט אנטואן ע'אנם ועל רקע הקרבות עם ארגון הטרור "פתח אל אסלאם" במחנה נהר אל-בארד שבמהלכם נהרגו מאות אנשים, ביניהם 166 חיילים לבנונים. מכתב זה משתלב עם המאמץ של סעד אל-חרירי שערך ביקור השבוע בארה"ב.
סוריה מתכוננת לקראת ועידת הפסגה של הליגה הערבית שתיערך בדמשק במרס 2008. סוריה רואה בכינוס הועידה בדמשק הזדמנות לשפר את יחסיה עם מדינות-ערב האחרות.
=
11.10.2007: בשל החלטת הקונגרס האמריקאי להכיר בשואת הארמנים, טורקיה החליטה הערב להחזיר את שגרירה בארה"ב להתייעצויות באנקרה. הפגנות מחאה בטורקיה נגד ההחלטה האמריקאית.
=
11.10.2007: הקונגרס האמריקאי הכיר בשואת הארמנים בניגוד להמלצת הנשיא בוש. נשיא טורקיה, עבדאללה גול, דחה את ההחלטה בשאט-נפש, ואמר כי היא ההחלטה "בלתי מתקבלת על הדעת". אתמול פורסם כי בחינה של ארכיונים טורקיים ומסמכים שונים מראה כי כנופיות ארמניות אחראיות למותם של שני מיליון מוסלמים בין השנים 1914 ל-1919. אותם מסמכים מצביעים גם על האפשרות כי אלפי יהודים נטבחו על-ידי הארמנים. למרות שהמספר המדויק אינו ידוע, לפי הערכות מדובר בכ-10,000 נפש. טורקיה ניסתה לגייס את ישראל לעזרתה כדי למנוע את ההחלטה האמרקאית והיא אף שלחה איום מרומז כלפי ישראל והיהודים, אך ממשלת ישראל החליטה לא להתערב בעניין למרות הלחץ הטורקי. שר החוץ הטורקי, עלי באבג'ן, שהיה בביקור רשמי בישראל השבוע, אמר שלשום כי אם הקונגרס האמריקאי אכן יכיר בטבח הארמנים כרצח עם, הדבר עלול "לגרום לפגיעה קשה ביותר ביחסים בין טורקיה לעם היהודי ולמדינת ישראל". באבג'ן אמר את הדברים גם בפגישות שקיים בתחילת השבוע עם הנשיא שמעון פרס, שרת החוץ ציפי לבני ורה"מ אהוד אולמרט וכן במפגש שערך בארה"ב עם מנהיגים יהודים לפני כשבוע. לאחר החלטת הקונגרס מאתמול, ממשלת טורקיה פרסמה הודעה שבה היא משבחת את הקהילה היהודית בטורקיה על מאמציה למנוע את קבלת ההחלטה בקונגרס. בהודעה של דובר משרד החוץ הטורקי נאמר: "הקהילה היהודית של טורקיה, שהיא חלק בלתי נפרד מהחברה שלנו, נמנעה מההשלכות של התוכן השגוי והלא צודק של הצעת ההחלטה". יצויין כי הקהילה היהודית בטורקיה הסתייגה מהפעילות של הקהילה היהודית בארצות הברית שתומכת במהלך לקידום ההחלטה. צרפת היא המדינה היחידה בה הכחשת השואה הארמנית היא עבירה פלילית מאז שנת 2006.
=
10.9.2007: ספינות המכ"ם של האו"ם המשייטות מול חופי לבנון הן אלה שגורמות להפרעות בקליטת שידורי "יס" בישראל. עד לפני ימים אחדים הועלתה הסברה כי זו הפרעה מכוונת מצד גורם עויין על רקע התקיפה הישראלית בסוריה. מוזר מאוד שמדינת ישראל אינה מתערבת בעניין לטובת חברת "יס". מוזר מאוד שמדינת ישראל לא הושיטה עזרה לחברת "יס" כדי לאתר את ההפרעה ולגרום להפסקתה.
=
10.9.2007: סעד אל-חרירי ממשיך את מסעו בארה"ב במטרה לשכנע כמה שיותר גורמים שימנעו מסוריה ואיראן להתערב בבחירות לנשיאות לבנון. אל-חרירי מנסה לגייס גם את סין ורוסיה למאמץ. כמו כן, אל-חרירי מבקש מהאו"ם לנקוט בגישה יותר תקיפה נגד סדרת הרציחות של פוליטיקאים לבנונים. על אל-חרירי ראו מאמר מורחב באתר זה.
=
9.10.2007: ואליד ג'ונבלט, מנהיג הדרוזים בלבנון, שוב תקף את איראן ואת חסן נסראללה על רקע נאומו של נסראללה מיום שישי האחרון. על ואליד ג'ונבלט ראו מאמר מורחב באתר זה.
=
8.10.2007: איראן פתחה מחדש את חמשת מעברי-הגבול עם האוטונומיה הכורדית העיראקית. ההחלטה האיראנית נבעה גם בשל ביקור משלחת כורדית באיראן לפני ימים אחדים שדנה בנושא. איראן סגרה את מעברי-הגבול, ב-24 בספטמבר 2007, בעקבות מעצרו של איראני בידי הכוחות האמריקאים באשמת חברות בארגון "כוח אל-קודס" שהוא שלוחה של "משמרות המהפכה האיראנים". "כוח אל-קודס" עוסק בהברחת אמצעי-לחימה לטובת ארגונים שיעים קיצונים בעיראק.
שר החוץ הטורקי עורך ביקור בישראל לאחר פגישות בסוריה. ברוכים הבאים לבזאר המזרח-תיכוני. טורקיה מנסה למקסם רווחים על חשבון ישראל.
=
7.10.2007: תמותת ילדים מרעב וממחלות חריגה בהיקפה נרשמה בבורמה בתקופה האחרונה. ידיעות נוספות זורמות מבורמה על מעשי האכזריות של החונטה הצבאית בעקבות ההתקוממות העממית.
במצרים נערכת היום שביתת של עיתונאים ועיתונים במחאה על ההתנכלויות של שירותי הביטחון כלפיהם בשל פרסום ידיעות על מצב בריאותו של מובארק. ראו מאמר מורחב באתר זה.
=
6.10.2007: נאומו של נסראללה היה אחד מהנאומים הגרועים ביותר שנסראללה נשא מימיו. נסראללה נשמע מריר, כועס, הוגה בפנטזיות ודומה כי הוא איבד את הקשר למציאות האמיתית. כפי שטענתי לאחר מלחמת לבנון השניה, נסראללה הוא בעיה לבנונית יותר מאשר בעיה ישראלית. לנסראללה אין מה למכור לעדה השיעית חוץ מאשר פנטזיות דתיות ופוליטיות. מסתבר כי ההתקפה הישראלית על סוריה לפני חודש ניפצה גם לנסראללה את החלום שהוא היה שרוי בו במשך תקופה מסוימת. נאומו של אחמדינג'אד ונאומו של נסראללה מציינים את הפרופיל הפתטי של "ציר הרשע". איראן, סוריה, חיזבאללה והחמאס נראים ונשמעים בימים אלה כשרויים תחת מעמסה כבדה של בעיות פנימיות המאיימות למוטט כליל את כל תוכניותיהם.
=
5.10.2007: בפגישה שנערכה אתמול בין הנשיא האמריקאי בוש לבין מנהיג הזרם האנטי סורי בלבנון סעד אל-חרירי, אמר בוש כי ארה"ב תומכת מאד בהצלחת הדמוקרטיה בלבנון, וכי ארצות הברית מעוניינת לסייע ללבנון כמיטב יכולתה כדי להתמודד בהצלחה נגד ההתערבות הסורית.
=
4.10.2007: שתי הקוריאות הגיעו להסכמה על מה שאמור להיות מסמך בסיס לשלום סמלי ושיתוף פעולה כלכלי בין שתי המדינות. דוברים מטעם מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג איל, ונשיא דרום קוריאה, רו מו-היון, אישרו כי השניים חתמו על ההסכם המדובר.
=
3.10.2007: לאחרונה סוריה החלה להדק את הפיקוח על הנכנסים לתחומה מעיראק. עד לא מזמן, המעבר בין עיראק לסוריה היה פתוח כמעט באורח-חופשי לאזרחים עיראקים. נמסר כי הסיבה הרשמית לפיקוח ההדוק הוא מספרם העצום של הפליטים העיראקים הנמצאים בסוריה - המגיע לכמעט 2 מיליון פליטים המעיקים מאוד על הכלכלה הסורית. אולם אינדיקציות אחדות מתוך סוריה עצמה מעלים את האפשרות כי סוריה זיהתה כי הגבול בינה לבין עיראק והקירבה לאזור דיר אל-זור - שהוא מרכז פיתוח חשאי של סוריה - מהווה שער כניסה גם לכאלה המופעלים בידי גורמי מודיעין מערביים המעוניינים לדעת מה באמת מתרחש באזור זה בתחום הצבאי. לפני ימים אחדים דיווחנו כאן כי סוריה החלה להערים קשיים על אזרחי ארה"ב המעוניינים קבל ויזה לסוריה. סביר להניח כי שירותי הביטחון של סוריה (ויש רבים כאלה) הגיעו למסקנה כי ללא הפעלת סוכנים מערביים בשטח עצמו לאורך זמן, ספק רב אם הפעילות הסורית בדיר אל-זור היתה נחשפת למרות שרבים התריעו על כך לאורך השנתיים האחרונות.
=
3.10.2007: רק לפני ימים אחדים סוריה הצליחה להשתלט, בעזרת טורקיה, על מוקדי שרפות נרחבים שהתרחשו בצפון המדינה ושחיסלו אחוז ניכר מהחורש הטבעי בסוריה. באורח-פלא, מיד לאחר מכן, פרצו שרפות ענק גם בלבנון: במשך ימים אחדים בלבד נספרו למעלה מ-200 מוקדי שרפות ברחבי לבנון. שלטונות לבנון מסרו כי מרבית המוקדים נגרמו מהצתה מכוונת. הנזק הרב ביותר נגרם באזור העיירה דיר אל-קאמר הנוצרית שהוכרזה על-ידי אונסקו כאתר מורשת עולמית. מהכרותי הקצרה עם העיירה היפה הזו, היא אכן ראויה לתואר. הועלתה הסברה כי חלק מהצתות נגרמו גם בשל תעשיית הפחמים כהכנה לחורף במטרה לחסוך עלויות לחימום במוצרי נפט וגז. תופעה דומה מתרחשת גם בישראל בכפרים ערביים ודרוזים. אולם, בלבנון וגם בישראל קבוצות לאומניות מנצלות את המצב כדי להצית אש ולגרום לנזק סביבתי רב יותר. שרפות ענק שפרצו ביוון לפני שבועות אחדים כילו ישובים ונכסים רבים. שלטונות יוון מסרו כי יקח לפחות 20 שנה לשקם את האזורים שנפגעו. אבו דאבי מסרה שהיא תורמת 10 מיליון דולר לארגוני סיוע בינלאומיים המטפלים בפליטים העיראקים בסוריה. אחד מחברי ארגון הטרור "פתח אל-אסלאם" שנתפס בלבנון הודה כי הוא פעל בשם המודיעין הסורי. שלטונות לבנון הודיעו כי בעדותו נמסרו פרטים חשובים מאוד על רציחתו של שר התעשייה הלבנוני פייר ג'ומייל שאירע ב-21 בנובמבר 2006.
=
2.10.2007: בלבנון מסתמנת פשרה בנוגע לבחירת הנשיא: בפגישות שנערכו בימים האחרונים הצדדים הגיעו להסכמה על בחירתו של הרמטכ"ל לנשיאות לבנון. הרמטכ"ל הנוכחי, מישל סולימאן (נוצרי-מרוני), נחשב למועמד נוח מבחינתם של בעלי-בריתה של סוריה בלבנון, שכן הוא ביטא פעמים רבות עמדות "אובייקטיביות ומתונות" בנוגע לתפקידה של סוריה בלבנון. כך למשל, ב-13 באוגוסט 2007, סולימאן טען כי אין הוכחות למעורבותם של גורמי מודיעין סוריים בקרבות שפרצו במחנה נהר אל-בארד עם פעילי ארגון הטרור "פתח אל-איסלאם". במהלך בקרבות, שפרצו ב-20 במאי ונמשכו כ-3 חודשים, נהרגו מאות אנשים, ביניהם לפחות 166 חיילים לבנונים. כמו כן נמסר, כי סוריה סגרה את הגבול עם עיראק במטרה למנוע כניסת פליטים עיראקים לתחומה. ככל הידוע בסוריה מתגוררים כ-2 מיליון פליטים עיראקים המהווים מעמסה כלכלית וחברתית על סוריה. כוח צבאי קטארי הצטרף לכוחות האו"ם הפרוסים בבינת ג'ביל בדרום-לבנון.
=
1.10.2007: עדויות קשות ממשיכות לזרום מבורמה על מה שהתרחש שם מאז שהחלה ההתקוממות העממית נגד החונטה הצבאית. "קול בורמה הדמוקרטית" מביא עדויות אחדות וצילומים קשים. (התמונות מתחלפות ולכן הלינק לא יוביל בהכרח לתמונה הנכונה. אך יש באפשרותכם לדפדף באתר ולהגיע לתמונות שמעניינות אותכם). מאז יום שישי האחרון מתקבלות ידיעות על מאות הרוגים ונעדרים בעימותים האלימים. אולם ישנה סברה כי מרבית הנעדרים נאסרו בבתי-כלא בהוראת השלטונות. להלן דיווח של השעות האחרונות מתאילנד.
=
1.10.2007: שגריר איראן בלבנון נפגש עם סעד אל-חרירי, מנהיג הרוב בפרלמנט הלבנוני ובנו של רפיק אל-חרירי המנוח. ראו מאמר נרחב על אל-חרירי באתר זה. וכן, גם במגזין אומדיה.
=
30.9.2007: עדויות על ההרס במחנה נהר אל-בארד בלבנון לאחר הקרבות עם ארגון הטרור "פתח אל-אסלאם" שהופעל בהשראת המודיעין הסורי: כתבה מצולמת מאל-ג'זירה באנגלית. כתבה וצילומים מ-AP.
=
29.9.2007: בסוריה נרצח מטיף שעסק בהברחת מתאבדים לעיראק. שלטונות בורמה חסמו כליל את הגישה לאינטרנט - כך מסרה תחנת הרדיו "קול בורמה הדמוקרטית" הפועלת מהעיר אוסלו שבנורבגיה. בתוך כך נמסר כי מספר ההרוגים בעימותים האלימים עלול להגיע למאות. למרות הרגיעה ברחובות בורמה, עדויות קשות מאוד של אזרחים מגיעות מבורמה. הצבא הפך את המנזרים למחנות צבאיים. הגישה לאינטרנט חזרה בהדרגה ביום שבת. עדויות על מחיקת כפרים בבורמה בידי הצבא.
=
28.9.2007: ישראל וסוריה מכחישות שהתקיימה פגישה כלשהי בין שרי החוץ בבנין האו"ם. חיזבאללה מאיים לפגוע בישראל אם זו תתקיף את סוריה. סגן-הנשיא העיראקי עורך ביקור בסוריה שימשך שלושה ימים. מקורות מודיעין מערביים מסרו כי סוריה רכשה ב-2006 מצפון-קוריאה טילי "נודונג" בליסטיים לטווח העולה על 1,200 ק"מ. ככל הידוע גם מצרים רכשה טילים דומים מצפון-קוריאה ב-2001. ארה"ב תתרום 5 מיליון דולר לתקציב של בית-הדין הבינלאומי שיחקור את רציחתו של נשיא לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי.
=
27.9.2007: שר-החוץ הצרפתי ביטל את פגישותיו באו"ם עם שר החוץ-הסורי על רקע ההתנקשות בחייו של ע'אנם בלבנון בשבוע שעבר.
=
26.9.2007: סוריה, כרגיל, מנהלת משחקי כבוד עם העולם מסביב. כשלא מזמינים אותה לועידות אזוריות, היא נעלבת. וכשמזמינים אותה, היא שוב נעלבת שלא התייעצו איתה. כשמתייעצים איתה היא נעלבת שלא מתחשבים בדעתה בנוגע ללבנון, לפלסטינים ובנושאים נוספים, שכן היא רואה את עצמה כמדינה החשובה ביותר במזרח-התיכון המייצגת את האינטרסים האמיתיים של מדינות-ערב. לדעתה, רק משטר הבעת' הסורי מבין היטב את הצרכים האמיתיים של ערביי האזור. אם סוריה תשתתף בועידה או לא, זו תהיה החלטה משותפת לה ולאיראן. האווירה בסוריה השתנתה ללא היכר מאז הפעולה הישראלית. סוריה נמצאת במילכוד והדבר ניכר גם על פניו של ואליד אל-מועלם, שר החוץ הסורי, שייצג את הקו המיליטנטי של משפחת אסד מאז מלחמת לבנון השניה. האופוריה של אל-מועלם נעלמה - זה אותו אל-מועלם שאמר בזמן מלחמת לבנון השניה ש"אם ישראל רוצה מלחמה אזורית אז אהלן וסהלן". לישראלים וותיקים המשפט הזה הזכיר את תקופת ההמתנה לקראת מלחמת ששת-הימים, 1967. סביר להניח שאנו נהיה עדים לחילופי-גברי בצבא ובפוליטיקה הסורית בעקבות האירועים האחרונים. משהו השתבש ב"תוכנית הגדולה" של משפחת אסד. בתוך כך נמסר משלטונות הביטחון של גרמניה, כי שלושת הטרוריסטים שנעצרו לאחרונה בגרמניה, תכננו לבצע פיגועים נגד מטרות אמריקאיות באירופה. השלושה קיבלו הוראות ישירות מפקיסטאן וכי הנפצים שנתפסו הם מתוצרת סוריה שהועברו לאירופה דרך טורקיה. שניים מהעצורים הם אזרחי גרמניה שהתאסלמו. גם דנמרק הודיעה לאחרונה כי עלה בידה לעצור תא איסלמי שהתכוון לבצע פיגועים ברחבי המדינה. נשקלת האפשרות לקשר כלשהו בין העצורים לבין ארגון אל-קאעידה.
=
25.9.2007: ד"ר חיידר עבד אל-שאפי הלך לעולמו בעזה, בן 88 היה במותו. אל-שאפי עמד בראש המשלחת הפלסטינית לועידת מדריד, 1991. היה אחד ממייסדי תנועת הפת"ח של יאסר ערפאת.
=
25.9.2007: מדליית זהב ליין ישראלי בתחרות "מונדוס ויני 2007" הנערכת בגרמניה. כמו כן נמסר כי עד סוף שנת 2007, יגיעו לישראל כ-2.3 מיליון תיירים.
=
25.9.2007: מתיחות נוספת בין מצרים לארה"ב על רקע ביקורת אמריקאית על מצב זכויות האדם במצרים.
=
24.9.2007: חיזבאללה הודיע היום כי יחרים את ישיבת הפרלמנט שנועדה למחר לרגל בחירת נשיא חדש למדינה הלבנונית. להודעה של חיזבאללה הצטרפו תנועת "אמל" ומישל עאון (נוצרי-מרוני פרו-סורי).
=
24.9.2007: משרד הפנים הגרמני הודיע היום כי שלושת אנשי הטרור שנעצרו בחודש שעבר בחשד שניסו לבצע פיגועים בשליחות אל-קאעידה במדינה, קשורים ככל הנראה לסוריה ולמדינות נוספות באירופה. "הם עבדו תוך קשירת קשר בצורה מקצועית ביותר", סיפר שר הפנים הגרמני וולפגנג שובל לעיתונאים, לאחר שנפגש עם השר האמריקני לביטחון פנים בוושינגטון.
=
23.9.2007: רוסיה ממשיכה את המשחק המסוכן שלה במזרח-התיכון בעיקר בנושא הסורי והאיראני.
=
23.9.2007: חברי-פרלמנט לבנונים מהקואליציה האנטי-סורית דורשים אבטחה הדוקה לקראת פתיחת מושב הפרלמנט האמורה להיפתח ביום שלישי כדי לדון בבחירת נשיא חדש למדינה הלבנונית.
=
=
23.9.2007: שריפות ענק בצפון סוריה. טורקיה מסייעת לסוריה בכיבוי השרפות. עד כה נהרגו 4 כבאים סורים.
=
22.9.2007: משלחת סורית עורכת ביקור בצפון-קוריאה. סביר להניח כי במסגרת הביקור נדונה גם ההתקפה הישראלית על מתקנים צבאיים בסוריה. בתוך כך, מתקיימת הערכה מחדש בנוגע לחשדות על העברת נשק כימי מעיראק לסוריה ערב הפלישה האמריקאית ב-2003. על-פי ידיעות אחדות ותצלומי לווין, סדאם חוסיין העביר ציוד צבאי לסוריה במהלך שנת 2002 כחלק מההכנות של עיראק לקראת הפלישה האמריקאית. הציוד שהועבר לסוריה כלל מתקנים וחומרים הקשורים לתעשיית הנשק הכימית של עיראק. הציוד העיראקי הוסתר במתקן הצבאי "אל-ספיר" ליד העיר אל-חמה המשמש מרכז לפיתוח נשק כימי בעזרת איראן. במהלך השנים האחרונות, המתקן הצבאי הורחב ונבנו תעלות קשר ומתקנים רגישים מתחת לאדמה בעומק רב. כמו כן נודע בעבר כי סוריה העבירה לסודאן סקאד סי ו-די, אולם בגלל חששה של סודאן מהתקפה אמריקאית הם הוחזרו לסוריה.
=
21.9.2007: בועידה השנתית של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית התקבלה החלטה הקוראת לישראל לאפשר פיקוח בינלאומי על הגרעין שלה. ויחד עם זאת, התומכות בהצבעה ירד השנה בחצי - מ-98 ל-53 מדינות.
=
21.9.2007: נשיא צרפת, סרקוזי, קורא להטיל סנקציות חריפות על איראן.
=
19.9.2007: לפחות 6 בני אדם נהרגו ו-20 נפצעו בפיצוץ מכונית תופת היום אחה"צ בפרבר נוצרי במזרח ביירות (אזור סין אל-פיל), סמוך למלון "מטרופולין". כוחות-הביטחון הלבנונים מסרו כי מדובר בניסיון התנקשות בחבר הפרלמנט הלבנוני אנטואן ע'אנם, איש מפלגת "הפלנגות" הנוצרית, הנמנה על המחנה האנטי-סורי. גורם רפואי מסר כי הוא נפצע ופונה לקבלת טיפול בבית חולים, אך הוא מת מפצעיו לאחר זמן קצר. ע'אנם נוצרי-מרוני, יליד 1943, היה מרצה למנהל עסקים ונבחר לפרלמנט הלבנוני בפעם השניה. בנובמבר 2006 נרצח שר התעשייה הלבנוני, פייר ג'ומייל. פייר ג'ומייל, בן העדה הנוצרית, היה בנו של נשיא לבנון לשעבר אמין ג'ומייל, ואחד מהנציגים הצעירים והמבטיחים של לבנון המתחדשת. ג'ומייל היה חבר באיגוד "כוחות 14 במרס" שחרט על דיגלו את ההתנגדות לכל מעורבות של סוריה בלבנון.
סוריה, כרגיל, עושה מאמצים לחסל את מתנגדיה לקראת הבחירות לנשיאות לבנון. ביוני 2007 נרצח חבר הפרלמנט הלבנוני וליד עיידו, הידוע בהתנגדותו לסוריה, בפיצוץ מכונית-תופת במערב ביירות. בשבוע הבא עומדות להיערך הבחירות לנשיאות לבנון. ע'אנם (ראנם) העמיד את עצמו לבחירה. על-פי החוקה הלבנונית, הנשיא חייב להיות בן העדה המרונית. כצפוי, סוריה מעוניינת במועמד נוח לה, ולכן היא מפעילה חוליות-חיסול שתפקידן לזרוע פחד בקרב המועמדים האנטי-סורים. במהלך השנים האחרונות המודיעין הסורי היה אחראי לרציחתם של עשרות אישים לבנונים שהתנגדו למעורבות הסורית בלבנון. בעקבות ההתנקשות שורר הרס רב באזור ובניינים אחדים עלו באש. כרגיל, נשיא לבנון הנוכחי, אמיל לאחוד הפרו-סורי, גינה את רציחתו של אנטואן ע'אנם "הפוגעת באחדותה של המדינה הלבנונית".
סוריה גינתה את ההתנקשות, אולם בלבנון ברור וידוע לכל כי סוריה היא שעומדת מאחורי ההתנקשות הזו ובאלה שהיו בעבר, שכן מרבית הנרצחים היו חברי הקואליציה האנטי-סורית. במילים אחרות, סוריה שלא בטובתה נמצאת שוב בכותרות הנגטיביות בעולם.
=
19.9.2007: סין הביעה את דאגתה באוזני ארה"ב ממכירת נשק אמריקאי לטייוואן. מנגד, סין מציפה את לבנון ביועצים צבאיים.
=
19.9.2007: פרטים חדשים על הפיצוץ במחנה הצבאי ליד מוסלמייה ליד העיר חלב שבסוריה ב-26 ביולי 2007. בתאריך זה יצאה הודעה מפי סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה כי בשעות הבוקר המוקדמות אירע פיצוץ, בשל "החום הכבד" ששרר באזור, שבעקבותיו נהרגו 15 חיילים סורים ועוד כ-50 אחרים נפצעו. על-פי הידיעות הספורות שאספתי מאז, עולה התמונה הבאה: הפיצוץ נשמע למרחוק. כל הפצועים וההרוגים הגיעו לבית חולים בעיר חלב. כל הפצועים וההרוגים היו לובשי מדים. חלק מהפצועים הרבים שהגיעו נראו ללא פגיעות חיצוניות רבות. הידיעה הרשמית עוררה מייד סקרנות רבה ברחבי-העולם, והיו שמועות אחדות לגבי טיב האירוע האמיתי. אתמול, פירסם השבועון הבריטי ג'יינס כי הפיצוץ המחנה הצבאי התרחש בשל ניסוי בטיל בעל ראש-נפץ כימי. על פי הידיעה, אכן נהרגו 15 חיילים סורים, אך נהרגו גם עשרות טכנאים ומהנדסים איראנים שהשתתפו בניסוי. כפי שציינתי פעמים אחדות בעבר, המעורבות הצבאית האיראנית בסוריה היא עמוקה מאוד. איראן וצפון-קוריאה הופכות את סוריה למחסן נשק אחד גדול שטיבו די ברור למרבית שירותי המודיעין המערביים.
=
18.9.2007: נציגים דיפלומטים של מצרים ואיראן נפגשו בקהיר במטרה להפשיר את היחסים בין שתי המדינות.
=
18.9.2007: שלטונות סוריה מנהלים כעת מסע תקיף כדי להזים את השמועות על מה שהתרחש בדיר אל-זור. לצידם של הסורים התייצבה קבוצה של עיתונאים זרים, לכאורה אובייקטיבים, המפרסמת מאמרים התומכים בגירסה הרשמית של סוריה. סביר להניח כי אם הם לא יתמכו בגירסה הרשמית, תישלל מהם הזכות העיתונאית לפעול מתוך סוריה עצמה. ולמרות זאת, סוריה נראית מבודדת מתמיד בזירה הבינלאומית.
=
17.9.2007: "הבנק הבינלאומי האסלאמי של סוריה" החל לפעול ביום שבת האחרון (ב-15 בספטמבר 2007) במלון מרידיאן בדמשק. הבנק פועל על-פי חוקי האסלאם. דובאי קיבלה אישור להקים בנק איסלאמי נוסף, וכן, משנת 2004 פועל בסוריה "הבנק האסלאמי הסורי-קטארי". סוריה עושה מאמצים לפתח את הסקטור הפרטי ולהגדיל את ההשקעות הזרות במדינה.
=
17.9.2007: סביר להניח כי סוריה מנסה להשלים את התמונה המודיעינית באמצעות רוסיה. רוסיה מעוניינת לדעת מדוע לא פעלו המערכות כהלכה.
=
17.9.2007: מקור נוסף אישר כי ארה"ב אכן סייעה בדרך כלשהי לתוכנית הגרעין הסורית.
=
17.9.2007: ה-Wall Street Journal סוקר בהרחבה את מאמציו של ארגון חיזבאללה לשקם את הנזק הרב שנגרם לאוכלוסייה השיעית בעקבות מלחמת לבנון השניה.
=
16.9.2007: סוריה החלה להערים קשיים על אזרחי ארה"ב המגיעים לתחומה. בתוך כך, נמסר מפי רוברט גייסט שר ההגנה האמריקאי כי ארה"ב עוקבת בדריכות אחרי מהות הקשרים בין צפון-קוריאה לסוריה.
=
16.9.2007: למרות הפרסומים הרבים סוריה עדיין אינה יודעת בוודאות מה התרחש בתחומה האווירי. ברור לכל כי בוצעה התקפה אווירית על אדמתה, אולם מרבית הפרטים עדיין חסרים כדי להשלים את התמונה המודיעינית. דבר זה מעורר לא רק עניין אלא גם מעורר דאגה רבה מאוד בסוריה ובאיראן.
=
15.9.2007: שלושת האישים המרכזיים העוסקים בפיתוח הגרעין הינם: ד"ר איבראהים עות'מאן, העומד בראש הוועדה לענייני הגרעין; ד"ר מוסטפא חמולילה, פיסיקאי כורדי; וד"ר פארס אספרי. גורמי מודיעין מערביים מעריכים כי מדעני גרעין עירקים עברו לסוריה לאחר נפילת משטרו של סדאם חוסיין ואף הם גויסו לפרויקט הגרעין הסורי. בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה גרעינית (IAEA) העריכו, כי רשת הגרעין של עבדול קאדר ח'אן, אבי הגרעין הפקיסטני שמכר סודות הגרעין לאירן, לוב וצפון קוריאה, מעורבת גם בהעברת טכנולוגית הגרעין לסוריה. ב-9 ביוני 2004 חשף בכיר צפון קוריאני, כי בכירים סורים ביקרו בצפון קוריאה כדי לרכוש טילי סקאד עם ראשי קרב לנשק בלתי קונבנציונאלי.
=
15.9.2007: איראן תשקיע בסוריה כ-10 מיליארד דולר עד לשנת 2012. כך חשף שר התעשייה הסורי לאחר ביקור עבודה באיראן.
=
13.9.2007: סוריה עדיין לא החליטה מהי הדרך הראויה להגיב להתקפה הישראלית. מסתמן כי ישנם הרהורי חרטה על הפרסום הרב שסוריה העניקה לאירוע, שכן התקשורת דנה בשיתוף הפעולה בין צפון-קוריאה לסוריה ולא בהתקפה עצמה. גיסו של הנשיא בשאר אל-אסד, עאסף שאווקת, יהרוס את את סוריה כדי "להפגין עד כמה הוא נאמן למשפחת אסד". אין אירוע אחד שנוי במחלוקת ששאווקת אינו מעורב בו באופן-ישיר. כנראה שסוריה תפעיל חוליות טרור כדי לפגוע במטרות ישראליות איכותיות. עזה היא לא הבעיה המרכזית של ישראל בזמן הקרוב, אך יכול להיות שסוריה תנסה להעביר לחמאס בעזה נשק איכותי שיופעל נגד מטרה ישראלית כלשהי באזור הנגב כחלק מהתגמול הסורי על הפעולה הישראלית. כאשר נרצח אל-חרירי ב-2005, עאסף שאווקת הורה לאישתו ולילדיו לעזוב את סוריה ולעבור לאנגליה עד שירגעו הרוחות. זאת תהיה אינדיקציה טובה לדעת מה עתיד להתחולל בסוריה בשבועות הקרובים. בימים הקרובים יתחילו להתפרסם ידיעות על הקשר ההדוק בין צפון-קוריאה לסוריה ואיראן ועל מאמציה של סוריה להשיג טכנולוגיה וידע גרעיני ברמה כזו או אחרת. ככל הידוע, לסוריה יש כור מחקרי קטן (30 קילוואט) שסופק לה מסין, אך הוא נמצא תחת פיקוח בינלאומי. הכור נמצא בדיר אל-חג'אר - כמה עשרות קילומטרים דרומית לדמשק. בתוך כך, חבר הפרלמנט הסורי, מוחמד חבש מרבה להתראיין לכלי התקשורת הערביים כדי להסביר את העמדה הסורית הנוכחית לאור ההפצצה הישראלית. ספק רב אם לחבש יש את כל המידע על האירוע, שכן גם הוא כמו שאר אזרחי סוריה האחרים מנותק ממרבית המידע שזורם מכלי התקשורת המערביים. היחסים בין סעודיה לסוריה מתוחים מאוד ומסתמנת עויינות הדדית המערימה קשיים בדרך לפיוס בין שתי המדינות. בשנות ה-80 היחסים בין סעודיה לסוריה היו הדוקים מאוד שהובילו לקשרי-נישואים רבים בין האליטה הסורית לזו הסעודית.
=
13.9.2007: סוריה שיחררה מהכלא את הסופר והעיתונאי חביב סאלח לאחר 27 חודשי מאסר. לפני ימים אחדים נודע כי שירותי הביטחון של סוריה אסרו אזרח סורי ממוצא כורדי בשל פעילותו האופוזיציונית באינטרנט.
=
12.9.2007: שר החוץ האיראני הגיע לביקור ברוסיה. איראן מתכוונת ללחוץ על רוסיה לסיים את בניית הכור בבושהר.
=
12.9.2007: סוריה הגישה לאו"ם תלונה רשמית נגד ישראל בשל חדירת המטוסים לתחומה בשבוע שעבר.
=
11.9.2007: נשיא סוריה קיבל ברכות מצפון-קוריאה לרגל יום הולדתו החל היום.
=
10.9.2007: שר החוץ הסורי, וואליד אל-מועלם הגיע לטורקיה לשיחות מדיניות. בין היתר הוא ידון עם הטורקים בפרשת המטוסים הישראלים. סוריה עדיין מתלבטת איך להגיב לפרשה הזו, לכן יוצאות ממנה הודעות לכאורה סותרות. אולם האופוריה הסורית בעקבות מלחמת לבנון השניה נעלמה.
=
9.9.2007: פארוק א-שרע, סגן-הנשיא הסורי, אמר כי סוריה בוחנת שורה של צעדים בתגובה לחדירת המטוסים הישראלים. א-שרע הוא אישיות בלתי רלוונטית בסוריה ומחוץ למעגל מקבלי ההחלטות. לסוריה יש אפשרויות אחדות להגיב על החדירה הישראלית. אך, על-פי טיב הידיעות והאמירות בסוריה, ניתן להעריך כי האופוריה הסורית מאז מלחמת לבנון השניה הסתיימה.
=
8.9.2007: איראן מעוניינת לברר באופן יסודי מה אירע בסוריה בכל הקשור לחדירת המטוסים הישראלים.
=
7.9.2007: סוריה תבקש מרוסיה סיוע מודיעיני בתחומים שונים.
=
7.9.2007: עיתונאי סורי, עימאד אל-סעדי, שעבד בטלוויזיה הסורית נעצר בידי שירותי הביטחון של סוריה באשמת הגשת סיוע לארגוני אופוזיציה. ככל הידוע אל-סעדי נעצר לפני כחודשיים ומאז נעלמו עקבותיו.
=
6.9.2007: סוכנות הידיעות הסורית מסרה כי מטוס ישראלי חדר לתחומה אתמול בלילה. כמו כן סוריה הודיעה כי היא שומרת לעצמה את זכות התגובה בשל האירוע. על-פי טיב הידיעה ואופיה, סוריה עוברת לאיומים מפורשים כלפי ישראל - שיטה שנלמדה היטב מאיראן וחיזבאללה. סוריה אינה יודעת בוודאות מה אירע בתחומה האווירי אתמול בלילה, ולכן היא משחררת לאוויר בועה תקשורתית כדי להשלים את התמונה המודיעינית. האם נחשף הקשר בין צפון-קוריאה לסוריה בתחום הגרעיני? אזור דיר אל-זור נמצא על הכוונת של שירותי הביטחון המערביים כבר תקופה ממושכת.
=
6.9.2007: עורך עיתון מצרי יחקר בשל החשד בהפצת שמועות בדבר מצבו הבריאותי של הנשיא מובארק. כמו כן, הוקמה ועדת בדיקה שתחקור האם העיתונות המצרית עברה על חוק העיתונות בשל העיסוק בסוגיית מצבו הבריאותי של הנשיא המצרי.
=
5.9.2007: למרות הכישלון של המודיעין הסורי במחנה נהר אל-בארד, סוריה ממשיכה להזרים מחבלים ללבנון. ובהתאם לתרבות הפוליטית הערבית, סוריה "בירכה" את לבנון על סיום הקרבות במחנה נהר אל-בארד. מחנות הפליטים הפלסטינים שימשו, ועדיין משמשים, בסיסים נוחים לפעילותה של סוריה בלבנון.
=
4.9.2007: לבנון מסרה כי בקרבות במחנה נהר אל-בארד נהרגו כ-220 מחבלים מארגון "פתח אל-אסלאם" מאז ה-20 במאי 2007, וכן נתפסו כ-200 מחבלים נוספים. שר הביטחון הלבנוני מסר כי 163 חיילים נהרגו במהלך הקרבות עם המחבלים.
=
3.9.2007: ביטויי שמחה בלבנון על סיום הקרבות והשתלטות הצבא הלבנוני על מחנה נהר אל-בארד.
=
3.9.2007: שרי החוץ של איראן וסוריה קיימו פגישה ביום ראשון בלילה במטרה לדון בהתפתחויות האחרונות במזה"ת.
=
2.9.2007: דובר צבאי לבנוני מסר היום אחה"צ כי הכוחות הלבנונים שולטים במחנה נהר אל-בארד. היום היו קרבות קשים שבמהלכם נהרגו לפחות 20 מחבלים ושני חיילים לבנונים.
=
2.9.2007: לוב חוגגת 38 שנה לשלטונו של מועמר קדאפי. לרגל האירוע, לוב העניקה חנינה לכ-2,000 אסירים.
=
1.9.2007: רוסיה הודיעה כי היא אינה מלבה את המתיחות בין סוריה לישראל. אולם, כרגיל, רוסיה משקרת והיא מנצלת את החולשה הסורית לתועלתה בדרכים שאפיינו את רוסיה הסובייטית. לפי ידיעות אחדות, רוסיה מעורבת גם בפרשת עזמי בשארה: סוכן רוסי הודיע לעזמי בשארה כי ישראל מתכוונת לעוצרו, ויעץ לו לעזוב את ישראל במהירות האפשרית.
=
1.9.2007: סוריה הפכה לפרטנרית העיקרית של בלארוס במזרח-התיכון. הסחר בן שתי המדינות עלה ב-66 אחוזים ב-2007 לעומת שנת 2006. בדצמבר השנה תתקיים ועידה צבאית-טכנולוגית בין שתי המדינות.
=
31.8.2007: עוד שני חיילי צבא לבנון נהרגו בקרבות במחנה נהר אל-בארד. עד כה נהרגו בקרבות 152 חיילים מאז ה-20 במאי - כך מסר דובר צבאי לבנוני.
=
31.8.2007: סוריה הודיעה לעיראק כי החל מחודש הבא היא תדרוש אישורי כניסה מעיראקים המגיעים לתחומה. המשמעות היא שסוריה מתחילה להרגיש את הלחץ המעיק שנוצר בשל בעיית הפליטים העיראקים. יש מתח בין האוכלוסייה הסורית לזו העיראקית דבר העלול להביא להתפרצות אלימה.
=
29.8.2007: סוריה מתכוננת להעלות את מחירי הדלקים בשל מחסור הנובע מקליטת 2 מיליון פליטים עיראקים בתחומה.
=
29.8.2007: ארגון חדשות מוסלמי כלל-עולמי הודיע כי ה"וובמסטר" של האתר "אל-נוסרא אל-ג'יהאדייה", עבדאללה אל-מאקדיסי, נהרג בקרבות עם הצבא הלבנוני במחנה נהר אל-בארד.
=
29.8.2007: גרמניה תעניק סיוע לסוריה בסך של 34 מיליון אירו. סוריה רואה בסיוע עוד צעד לשיפור היחסים בינה לבין גרמניה.
=
28.8.2007: קרן המטבע הבינלאומית דירג את ישראל במקום ה-18 בתוצר לנפש במונחי קנייה. שיעור התוצר לנפש על-פי הקרן עומד על כ-31,000 דולר לאדם בערכים לשנת 2007. בשנת 2006 ישראל היתה מדורגת במקום ה-21.
=
28.8.2007: עבדאללה גול, שר-החוץ של טורקיה, נבחר לנשיא המדינה הטורקית, וזאת בניגוד לעמדת הצבא שחשש מהתחזקות גורמים אסלאמיים. 339 חברי-פרלמנט מתוך 550 בחרו בעבדאללה גול לנשיא טורקיה.
=
27.8.2007: בבחירות לרשויות המקומיות בסוריה הצביעו עד כה רק 25 אחוזים מסך-כל הבוחרים. זהו כישלון של המשטר שניסה להציג בתקשורת חגיגה דמוקרטית. בתוך כך, האופוזיציה הסורית פועלת בקולניות מה שמדרבן את המשטר להפנות את תשומת-הלב הציבורית לעבר רמת-הגולן.
=
27.8.2007: רסאן תווייני, חבר-פרלמנט בבית-הנבחרים של לבנון (ואחד מהעיתונאים המוכשרים בעולם-הערבי), תקף את סוריה בשל חתירתה לחזור ולשלוט על לבנון באמצעות נשיא לבנוני פרו-סורי.
=
27.8.2007: שלושה חיילי צבא לבנון נהרגו אתמול בקרבות במחנה נהר אל-בארד. על-פי אומדנים אחדים עד כה נהרגו 145 חיילים לבנונים מאז ה-20 במאי. קצינים לבנונים מוסרים כי במחנה נותרו כמה עשרות חברי ארגון הטרור "פתח אל-אסלאם".
=
25.8.2007: המאמר "הטרגדיה העיראקית במספרים" מופיע גם במגזין "אומדיה" עם עדכונים אחדים ולינקים לאתרים העוסקים במיעוט היזידי.
=
25.8.2007: מחלקת המדינה האמריקאית שיבחה את תימן על מלחמתה בטרור העולמי. על תימן ראו במאמר: תימן - בין אל-קאעידה והטרור השיעי. המאמר תורגם לאנגלית באדיבות מגזין "אומדיה".
=
25.8.2008: הושלם פינוי הנשים והילדים ממחנה נהר אל-בארד. דובר צבאי לבנוני מסר כי נותרו במחנה רק כמה עשרות מחבלים.
=
24.8.2007: צבא לבנון יחל לפנות נשים וילדים ממחנה נהר אל-בארד בהתאם להסכם עם מחבלי הארגון "פתח אל-אסלאם" שנוסד בידי המודיעין הסורי. 22 נשים ו-44 ילדים יעזבו את המחנה במהלך היום.
=
24.8.2007: סוריה הכתירה את הפגישות עם ראש ממשלת עיראק כ"מוצלחות ביותר".
=
24.8.2007: המנהיג הדרוזי הלבנוני, ואליד ג'ונבלט, טען כי חזבאללה ממשיך לרכוש אדמות מנוצרים ומדרוזים באזור הדרום ובעוד אזורים בלבנון, במטרה להשתלט על המדינה. לדבריו, איראן מסייעת לחזבאללה ברכישת האדמות באמצעות מוסד "ג'יהאד אל-בנאא", השייך לחזבאללה ואיש העסקים השיעי עלי תאג' אל-דין. (נהאר אל-שבאב (לבנון) 23.8.07 - באדיבות אתר ממר"י). על ואליד ג'ונבלט ראו מאמר באתר זה.
=
23.8.2007: התנהלותו של ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מליכי, מול איראן וסוריה מעוררת עליו ביקורת עזה בארה"ב. גוברות הקריאות למצוא מחליף לאל-מליכי.
=
23.8.2007: הצמיחה בישראל במחצית הראשונה של שנת 2007 הגיעה לכדי 6.6 אחוזים.
=
22.8.2007: ראש ממשלת עיראק - נורי אל-מליכי, וראש ממשלת סוריה - מוחמד נאג'י אל-אוטרי, יצאו בהצהרה מדינית-ביטחונית על "רצונם המשותף להילחם בטרור". כמו כן, סוריה ועיראק יקימו ועדה כדי לטפל בפליטים העיראקים שמצאו מקלט בסוריה.
=
22.8.2007: שירותי המודיעין של סוריה משתפים פעולה עם שירותי המודיעין של טורקיה בעיר מוסול השוכנת באוטונומיה הכורדית העיראקית. דוברים כורדים מסרו, כי "יועצים" שאינם דפלומטים, פועלים באוטונומיה נגד הממשלה הכורדית. לדברי הכורדים, טורקיה היא שמובילה את הפעילות הזו בתמיכתה הפעילה של סוריה. בין טורקיה לסוריה מסתמן לאחרונה שיתוף פעולה בתחומים אחדים כמו: המאבק בכורדים וקידום האינטרסים הסורים במזרח-התיכון. על רקע זה, טורקיה מעוניינת לתווך בין ישראל לסוריה - על חשבון ישראל - כדי לשמור על שקט בגבול המשותף בין טורקיה לסוריה. לאחרונה, טורקיה הפעילה מניפולציה תקשורתית נגד ישראל בעניין הזה.
=
22.8.2007: קשיים תקשורתיים בין צבא לבנון לבין המחבלים הנצורים במחנה נהר אל-בארד. קו-הטלפון שיועד להשגת הפסקת-האש, נותק באופן מפתיע.
==
22.8.2007: מאז הפלישה האמריקאית לעיראק במרס 2003, נהרגו 82 חיילות אמריקאיות בעיראק. בחודש יולי הנוכחי נהרגו 4 חיילות - שיא של הרוגות אמריקאיות בחודש אחד.
=
22.8.2007: נורי אל-מאליכי, נשיא עיראק השוהה בימים אלה בדמשק, מכחיש כי הוא העביר מסר בטחוני אמריקאי לסוריה.
=
21.8.2007: צבא לבנון יאפשר למשפחות המחבלים בנהר אל-בארד לצאת את המחנה בשלום. לצבא לבנון עדיין לא ברור כמה מחבלים נותרו במחנה.
=
21.8.2007: סוריה לוחצת על עיראק לפרסם לוח-זמנים ליציאת הכוחות-הזרים מעיראק. סוכנות הידיעות הסורית מסרה כי אישים סורים סבורים כי נוכחותם של הכוחות-הזרים בעיראק גורמת להמשך האלימות במדינה. בתוך כך, אחד מבכירי הסנטורים במפלגה הדמוקרטית בארה"ב, קארל לווין, קרא לפרלמנט העיראקי להחליף את אל-מליכי לאור ביקורו בסוריה.
=
21.8.2007: הממשלה הפיליפינית השעתה את שיחות השלום עם המורדים המוסלמים.
=
20.8.2007: למרות ההבנות הביטחוניות בין איראן לעיראק, לפי ידיעות אחדות איראן מפציצה ישובים כורדים הסמוכים לגבול האיראני. תושבים מקומיים טוענים כי במשך חודשים ארוכים איראן מפציצה בלילות את הכפר הכורדי האג'י עומראן. לטענת דוברים אחדים ההפצצות האלה קשורות לפעילות של המחתרת הכורדית ה-PKK המנהלת מאבק דמים עם איראן וטורקיה.
=
20.8.2007: ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מליכי, עורך ביקור לראשונה בדמשק לאחר ניתוק של עשרות שנים בין שתי המדינות. אל-מליכי יפגש עם בשאר אל-אסד וידון עימו על עניינים בטחוניים הנוגעים לשתי המדינות, וכן בשיתוף פעולה כלכלי בין עיראק לסוריה. סביר להניח כי השניים יעסקו גם ב-2 מיליון הפליטים העיראקים הנמצאים על אדמת סוריה.
=
20.8.2007: שני חיילים לבנונים נהרגו היום בקרבות במחנה נהר אל-בארד. עד כה נהרגו כ-140 חיילים לבנונים מאז ה-20 במאי 2007.
=
20.8.2007: עבד אל-חלים חדאם, סגן-נשיא סוריה לשעבר, תקף את פארוק א-שרע על דבריו בנוגע לתפקידה של סעודיה במזה"ת. חדאם טען כי הביקורת של א-שרע היא חלק מתוכניתה של סוריה לעזוב את המחנה הערבי לטובת המחנה השיעי-איראני. חדאם יושב כיום באירופה כגולה פוליטי, והוא מנסה לגבש חזית אופוזיציונית רחבה ככל האפשר נגד משפחת אסד והעדה העלווית.
=
19.8.2007: שני חיילים לבנונים נהרגו היום במהלך יום נוסף של קרבות במחנה נהר אל-בארד. עד כה נהרגו 138 חיילים לבנונים מאז ה-20 במאי.
=
19.8.2007: מפקד הכוחות האמריקאים בדרום עיראק מסר כי לפחות 50 אנשי "משמרות המהפכה" נמצאים בעיראק, בשליחות איראן, שתפקידם לאמן קבוצות טרור שיעיות.
=
19.8.2007: בלבנון הובע חשש כי "מלחמת המילים" בין סוריה לסעודיה תפגע בסיכוי להסדר פוליטי שקט בלבנון.
=
עורך: ד"ר יוחאי סלע

No comments: